EXILIS ELITE-Revolucionarni tretman za topljenje masnih naslaga

EXILIS ELITE-Revolucionarni tretman za topljenje masnih naslaga

BTL EXILIS ELITE

 

BTL Exilis Elite je napredni tretman za oblikovanje tijela koji kombinuje radiofrekvencijsku tehnologiju s ultrazvukom kako bi efikasno smanjio masne naslage i zatezao kožu.

BTL Exilis Elite tretman je siguran i pouzdan jer je ovaj aparat odobren od strane američke Agencije za hranu i lijekove (FDA). Ovo je važna potvrda koja ukazuje na to da je tretman prošao stroge kliničke testove i da zadovoljava visoke standarde sigurnosti i učinkovitosti. Kada je riječ o estetskim tretmanima, imati FDA odobrenje pruža klijentima dodatnu sigurnost i povjerenje u tretman koji odabiru.

U nastavku se nalazi nekoliko ključnih informacija o ovom tretmanu:

  1. Smanjenje masnih naslaga: BTL Exilis Elite cilja na masne stanice, koristeći kombinaciju radiofrekvencijske energije i ultrazvuka kako bi ih razbio i omogućio njihovo prirodno uklanjanje iz tijela.

  2. Zatezanje kože: Osim što cilja na masnoće, ovaj tretman također stimulira proizvodnju kolagena i elastina u koži, što rezultira zatezanjem i učvršćivanjem tretiranog područja. Ovaj tretman je optimalan za područja koja su sklonija opuštenoj koži kao što su nadkoljenice, nadlaktice, stomak i podbradak.

  3. Bezbolan i neinvazivan: BTL Exilis Elite je neinvazivan tretman koji se provodi bez potrebe za hiruškim zahvatima ili anestezijom.

  4. Brzi rezultati: Već nakon nekoliko tretmana, klijenti primjećuju vidljivo smanjenje obima tretiranog područja i poboljšanje tonusa kože. Rezultati se obično postižu postupno tokom nekoliko sedmica nakon završetka serije tretmana, dok su potpuni rezultati tretmana vidljivi nakon 3 mjeseca od zadnjeg urađenog tretmana.

  5. Sigurnost i pouzdanost: BTL Exilis Elite je tehnološki napredan uređaj koji je prošao klinička ispitivanja i pokazao se sigurnim i učinkovitim za tretiranje masnih naslaga i zatezanje kože na različitim dijelovima tijela.

  6. Koristi se i na najpoznatijim medicinskim klinikama: Neki od primjera prestižnih klinika koje koriste BTL aparate su: Mayo Clinic (SAD), Cleveland Clinic (SAD), London Bridge Hospital, Cedars-Sinai Medical Center (SAD), SingHealth (Singapur).

Kako se izvodi tretman?

Ovaj tretman se izvodi na sljedeći način:

  1. Konsultacija: Prije početka tretmana, klijent prolazi kroz konsultacije kako bi se utvrdili individualni ciljevi i prilagodila strategija tretmana. Uradit će se procijena tipa kože i odrediti optimalne postavke tretmana.

  2. Priprema kože: Tokom tretmana nanosimo specijalno ulje na tretirano područje kako bi se optimizirala provodljivost radiofrekvencijske energije i ultrazvuka te zaštitila koža.

  3. Primjena tehnologije: Nakon pripreme, aparat BTL Exilis Elite koristi kombinaciju radiofrekvencijske energije i ultrazvuka kako bi zagrijao masne stanice na određenu temperaturu. Ova kontrolisana toplina aktivira proces razgradnje i uništavanje masnih stanica. Po kliničkim studijama 40% masnih stanica je eliminisano nakon serije tretmana dok ostale masne stanice podliježu procesu lipolize.

  4. Zatezanje kože: Radiofrekvencijska energija stimuliše proizvodnju kolagena i elastina u koži. To dovodi do zatezanja kože i poboljšanja njenog tonusa.

  5. Bezbolan postupak: Tretman se obično doživljava kao bezbolan, a klijenti mogu osjetiti blagu toplinu na tretiranom području ili trnce tokom tretmana.

  6. Više tretmana za optimalne rezultate: Za postizanje optimalnih rezultata, preporučuje se serija tretmana (obično između 4 do 6), s razmakom od 1 do 3 sedmice između svakog tretmana. Ovaj pristup omogućuje postupno smanjenje masnih naslaga, poboljšanje konture tijela i zatezanje kože.

    Kombinacija limfne drenaže i unos tečnosti ima ključnu ulogu tokom tretmana kao što je BTL Exilis Elite. Evo zašto:

  1. Poticanje izlučivanja toksina: Limfna drenaža pomaže u poticanju limfnog sistema da učinkovito eliminiše toksine i otpadne tvari iz tijela. To je posebno važno tokom tretmana za smanjenje masnih naslaga jer pomaže u uklanjanju otpuštenih masnih stanica.

  2. Smanjenje oticanja: Limfna drenaža također pomaže u smanjenju oticanja i zadržavanja tekućine, što može biti često prisutno nakon tretmana za oblikovanje tijela.

  3. Poboljšanje cirkulacije: Limfna drenaža poboljšava cirkulaciju krvi i limfe, što može dodatno potaknuti uklanjanje masnih naslaga i poboljšati rezultate tretmana.

  4. Unos tečnosti: Unos dovoljne količine tečnosti tokom tretmana i nakon njega je ključan za hidrataciju tijela, poticanje eliminacije toksina i održavanje zdrave kože. Preporučuje se konzumiranje dovoljne količine vode, biljnih čajeva i drugih hidratantnih napitaka.

  5. Podrška oporavku i rezultatima: Kombinacija limfne drenaže i unos tečnosti pruža podršku tijelu tokom tretmana i pomaže u postizanju optimalnih rezultata. Održavanje ravnoteže tečnosti u tijelu također može doprinijeti općem osjećaju blagostanja i vitalnosti.

Najčešća pitanja

P: Da li je BTL Exilis Elite tretman siguran?

O: Da, BTL Exilis Elite je tehnologija koja je prošla klinička ispitivanja i pokazala se kao siguran i učinkovit tretman za smanjenje masnih naslaga i zatezanje kože.

P: Koji su efekti tretmana?

O: Efekti tretmana uključuju smanjenje obima tretiranog područja, zatezanje kože, poboljšanje tonusa kože i oblikovanje tijela.

P: Koliko tretmana je potrebno da se vide rezultati?

O: Broj tretmana ovisi o individualnim ciljevima i karakteristikama tijela, ali većina klijenata primjećuje vidljive rezultate nakon serije tretmana. Bitno je napomenuti da su optimalni rezultati vidljivi nakon 3 mjeseca od zadnjeg tretmana iz serije, koliko je tijelu potrebno da eliminiše masne stanice iz tijela.

P: Da li je tretman bolan?

O: Većina klijenataa opisuje tretman kao bezbolan uz osjećaj topline usljed zagrijavanja tretiranog područja.

P: Koliko traje svaki tretman?

O: Trajanje tretmana varira ovisno o tretiranom području, ali obično traje između 30 do 60 minuta.

P: Koliko dugo traju rezultati tretmana?

O: Dugotrajnost rezultata ovisi o individualnim faktorima poput načina života, prehrambenih navika i razine tjelesne aktivnosti. Redovno održavanje zdravih navika pomaže u produženju trajnosti rezultata. Predlaže se da nakon pauze od godinu dana, uradite seriju održavanja ukoliko je potrebno.

P: Da li ovaj tretman rješava problem celulita?

O: Exilis tretman prvenstveno cilja na topljenje masnih naslaga, što može poboljšati stanje celulita, ali neće ga potpuno eliminisati. Preporučuje se kombinovati ovaj tretman sa serijom anticelulitnih tretmana kako biste postigli cjelokupan rezultat.

Slike prije i poslije serije tretmana

ŠPANGE- RJEŠENJE ZA URASLE NOKTE

ŠPANGE- RJEŠENJE ZA URASLE NOKTE

Kako dolazi do urastanja noktiju?

Problem nastaje kada nokat urasta u nokatni kanal i okolno meso uzrokujući bolove prilikom hodanja što na kraju može dovesti do pojave gnoja i infekcije. Skoro svaka peta osoba ima problem sa urastanjem noktiju. Najčešće se javlja kod žena, kao posljedica nošenja neadekvatne obuće, ali česta je pojava i kod muškaraca zbog pogrešnog rezanja noktiju ili pak kao prirođena anomalija.

korekturne kopče-Špange

Terapeuti koji su se bavili sanacijom uraslih noktju davno su došli do zaključka da je za rješavanje tog problema potrebno napraviti pomagalo kojim bi se uklonila snaga ploče nokta koja pri hodu iritira upaljeni kanal.

Terapeut Eduard E. Stedman je krajem 19. stoljeća: 1873. godine napravio prvi primjerak korekturne kopče. Brojni terapeuti su nakon toga pokušali patentirati razne modele istih. Neki od njih su bili vrlo uspješni, te su bili pomak prema konačnom cilju tj. izradi savršene korekturne kopče. Dok su neki bili neuspješni, što je također bilo od velikog značaja jer su ukazivali na krivi pristup rješavanju problema.

PRINCIPI DJELOVANJA špangi

Rad svake špange temelji se na djelovanju sile kojom španga anulira snagu nokatne ploče u smjeru suprotnom od zakrivljenosti ploče nokta. Prilikom hodanja, stopalo pri svakom koraku koristi snagu potrebnu za kretanje, a dio te snage se preko zavijene nokatne ploče prenese u kanal. Kod zdravih nokiju ovo ne predstavlja problem jer u kanalu “zdravog” nokta je uspostavljen savršeni red. Međutim, kod osoba koje imaju urasle nokte i upaljene kanale sanacija je ugrožena i kompromitirana, stoga se mora pristupiti izradi korekcijske kopče.

Svaka kopča mora svojim oblikom, veličinom kao i snagom odgovarati noktu za koji se izrađuje. U slučaju da se upotrijebi kriva kopča prevelike snage ona prekomjernom vučnom silom djeluje na nokatnu ploču što dovodi do odizanja i jakih bolova te ju je potrebno skinuti. Ako se upotrijebi kopča premale snage, ona nema nikakav učinak i tretman postaje besmislan jer ne uklanja glavni uzrok problema.

Kao materijal za izradu kopči najčešće se koristi čelična žica.

ŠPANGE

Liječenje uraslih noktiju je dugotrajan proces, a uspješno se liječe uz pomoć ŠPANGI- TITANIJUMSKA NIT. Špange predstavljaju modernu medicinsku metodu uz koju se brzo, bezbolno i učinkovito rješava problem uraslih noktiju. Napravljene su od specijalno izrađenih opruga (titaniJumska nit). Uz pomoć opruga dolazi do podizanja ivica nokta i njegovog ispravljanja. Kod nekih osoba ovaj proces može biti dugotrajan, a promjena špangi se vrši svake 4 sedmice do potpunog ispravljanja nokta. U tom periodu je potrebno dolaziti na kontrolne preglede. Kod postavljanja špange bitan je individualni pristup od postavljanja dijagnoze te procjene koji raspored sila stezanja bi bio optimalan za rješavanje postojećeg problema.

Ispravnom primjenog špangi mogu se izbjeći nepotrebni hiruški zahvati.

Literatura: Z. Tenšak “Medicinska pedikura”

ONIHOMIKOZA- GLJIVIČNA INFEKCIJA NA NOKTIMA

ONIHOMIKOZA- GLJIVIČNA INFEKCIJA NA NOKTIMA

Kako prepoznati gljivičnu infekciju?

Onihomikoza je gljivična infekcija nokatne ploče, ležišta nokta koja uzrokuje promjenu boje nokta, debljine kao i veću mogućnost pucanja noktiju. Gljivičnom infekcijom više su zahvaćeni nokti na nogama, zbog njihovog sporijeg rasta, smanjene opskrbe krvlju te čestog tamnog i vlažnog okruženja.

Infekcija se u početku razvija na rubovima noktiju u vidu bjelkastih ili žućkastih mrlja koje se šire prema bazi nokta. Kasnije se može javiti i odvajanje nokatne ploče tj. oniholiza, kao i subungvalna hiperkeratoza koja uzrokuje zadebljanje nokta te u konačnici njegovo uništavanje i mrvljenje.

Kada posjećujete kozmetičke salone, odaberite salon koji je čist i vrši sterilizaciju instrumenata koji se koriste u tretmanima.

Prilikom kozmetičkih tretmana bitno je ne lakirati nokatnu ploču, običnim lakom, trajnim lakom niti aplicirati gel na nokte. Zatvaranje nokatne ploče, dovodi do progresije gljivične infekcije.

Kako se tretira onihomikoza?

Liječenje onihomikoze uključuje hemijsko ili hirurško uklanjanje inficiranog nokta, sistemske ili lokalne lijekove, pulsnu terapiju ili njihovu kombinaciju. Obavezna je posjeta ljekaru za utvrđivanje terapije. Jako je važno na vrijeme reagovati kako se gljivična infekcija ne bi proširila na sve nokte. Gljivična infekcja se ne može liječiti medicinskom pedikurom, niti se može izliječiti u jednom tretmanu. Važno je da pacijent slijedi upute ljekara. Terapija je dugotrajna i u mnogome ovisi od upornosti i istrajnosti pacijenta.

Ko može dobiti gljivične infekcije noktiju?

Neki ljudi mogu imati veću vjerojatnost od drugih da dobiju gljivičnu infekciju noktiju, uključujući starije odrasle osobe i ljude koji imaju sljedeća stanja:

  • Ozljeda nokta ili operacija nokta,

  • Dijabetes,

  • Oslabljeni imuni sistem,

  • Problemi s cirkulacijom krvi,

  • Atletsko stopalo (lišajevi na stopalu).

Gljivičnom infekcijom se možete zaraziti i u kozmetičkim salonima ukoliko se u tretmanima koristi pribor koji nije sterilisan na ispravnoj temperaturi, te ako osoblje nije stručno te ne zna prepoznati gljivičnu infekciju i pristupi lakiranju noktiju što može dovesti do dalje kontaminacije i pogoršanja stanja.

Prevencija

  • Nosite cipele od prirodnih materijala koje vam ne smiju biti uske i pamučne čarape koje se mogu prati na visokoj temperaturi,

  • Ne hodajte bosi na bazenu, u saunama, svlačionicama, teretanama,

  • Izbjegavajte nošenje tuđe obuće,

  • Dobro posušite stopala nakon tuširanja, a posebno kožu između prstiju,

  • Nokte režite ravno i ne prekratko.

  • Birajte kozmetičke salone za koje znate da neće uraditi aplikaciju laka na nokte (usljed čega može doći do pogoršanja infekcije),

  • Birajte salone u kojima radi stručno osoblje koje zna prepoznati gljivičnu infekciju i koristi sterilisan i jednokratni pribor u tretmanima.

SAVJETI ZA KORIŠTENJE SAUNE

SAVJETI ZA KORIŠTENJE SAUNE

PREDNOSTI KORIŠTENJA SAUNE

Boravak u sauni podstiče znojenje. Na taj način uradit ćete detox vašeg organizma, odnosno riješiti se toksina.

Sauna ima relaksirajuće dejstvo, te pored znojenja ima i druge prednosti:

  • Redukuje bol i upale,

  • Poboljšava rad srca,

  • Popravlja raspoloženje,

  • Jača imunitet,

  • Smanjuje rizik od demencije,

  • Smanjuje rizik od Alzheimera,

  • Smanjuje rizik od srčanih oboljenja,

  • Pomaže kod kožnih problema,

  • Smanjuje nivo holesterola.

Minimum koji je potreban da provedete u sauni kako bi poboljšali svoje zdravlje je 15 minuta, a optimalno vrijeme je 30 minuta (u serijama od 10-15 minuta).

Ako prvi put kosristite saunu, ona to uradite u trajanju od 5-10 minuta kako bi se vaše tijelo prilagodilo temepraturi. Nakon toga postepeno, po par minuta, povećavajte boravak u sauni.

U pauzama između serija, rashladite svoje tijelo. Najbolje se istuširati hladnijom vodom ili mirovati (odmarati).

Savjeti prije nego dođete u saunu

Potrudite se da u saunu dođete na vrijeme- korištenje saune bi trebalo djelovati relaksirajuće te je jako važno dobro isplanirati vrijeme i ne stresirati se prije samog korištenja saune. Ovdje se prvenstveno misli na stres izazvan žurbom, gužvom u prometu i slično.

Nemojte obimno jesti prije korištenja saune- ako jedete obimno prije korištenja saune krvni sistem će se fokusirati na varenje hrane i pomaganje digestivnom sistemu, dok ono što treba postići korištenjem saune jeste da krv cirkuliše cijelim tijelom- od glave do pete.

Postepena hidratacija- Putem znojenja gubimo dosta vode iz našeg organizma, zbog toga je jako važno postepeno uzimati vodu prije korištenja saune. Ponijeti flašu vode i u saunu bi bilo odlično!

Istuširajte se prije korištenja sune (jako važno)- tuširanjem prije saune uklonit ćete prašinu i nečistoće sa vaše kože. Na taj način oslobodit će se „prolazi“ na koži, što će olakšati izlazak toksina iz organizma.

Najbolji način da koristite saunu

Ugodite sebi- većina sauna ima dva nivoa za sjedenje. Ako želite da vam bude toplije onda koristite gornji nivo gdje je temperatura veća, a ukoliko želite da je temperatura malo manja onda koristite donji nivo.

Poprskajte vodu preko kamenja u sauni- tradicionalno, u suhoj (Finskoj) sauni vlažnost zraka se kreće između 10-30%. Kako bi povećali vlažnost zraka možete poprskati vodom preko kamenja (ukoliko se ono nalazi u sauni). Ovo će izazvati paru koja će trenutačno promjeniti vlažnost zraka, ali ne i temperaturu.

Napomena: možete dodati i eterično ulje, po izboru (npr. eukaliptus, lavanda), u vodu kojom prskate kamenje, što će dodatno uljepšati vaš boravak u sauni i probuditi sva osjetila. Eterična ulja su intenzivna, tako da se treba dodati samo par kapljica.

Koristite saunu u serijama- Nakon 10-15 minuta korištenja saune napravite pauzu od 10-15 minuta, za to vrijeme možete se istuširati ili sjesti i rashladiti se.

Šta uraditi nakon korištenja saune?

Uvijek završite sa tuširanjem- ako možete, istuširajte se hladnijom vodom, koja će očistiti vaše tijelo i zatvoriti pore. Najbolje bi bilo istuširati se samo hladnom vodom bez korištenja sapuna koji, zbog otovorenih pora, mogu iziritirati vašu kožu.

Zanimljivost: u Finskoj, odakle i potiče sauna, ljudi poslije korištenja saune uskaču u snijeg gdje se zadržavaju nekoliko minuta kako bi se rashladili i na taj način završili korištenje saune (zatvorili pore).

Pustite da se vaše tijelo ohladi prije nego se obućete- ukoliko se, poslije tuširanja, još uvijek osjećate toplo, oblaćenjem odjeće jedino ćete zadržite taj osjećaj. Bitno je izbjeći znojenje i osjećaj toplote izvan (nakon korištenja) saune.

Pojedite nešto- ukoliko budete pratili naše savjete prije korištenja saune, onda ćete biti jako gladni nakon korištenja suane. S obzirom da tijelo tokom korištenja suane izgubi dosta soli, preporučujemo vam da pojedete nešto slano poput pereca ili pistacija.

Dajte si vremena- nakon korištenja saune, dopustite vašem tijelu da se prilagodi i smanji otkucaje srca, prije nego nastavite sa uobičajnim aktivnostima.

Odmorite se (spavajte)- jedan od nama najdražih savjeta.

Najčešća pitanja u vezi saune

Koja je najbolja temperatura u sauni?

Ovo je individualno. Nekim osobama odgovara veća, a nekima niža temperatura. Ako ste prvi put u sauni u početku koristite nižu temperaturu, a onda je postepeno povećavajte. Na taj način vidjet ćete koja temepratura vam najbolje odgovara.

Sauna VS parno kupatilo?

Postoji jedna najznačajnija razlika između saune i parnog kupatila, a to je da sauna posjeduje suhu toplotu, dok parno kupatilo odaje vlažnu toplotu. Funkcija oba tipa jeste da podstaknu relaksaciju i otvaranje pora, ali sauna je ipak malo toplija u odnosu na parno kupatilo.

Kada je najbolje da se koristi sauna?

Ovo je individualno, kod nekih osoba je to ujutro, a kod nekih predveče.

ZASTOJ LIMFNOG SISTEMA

ZASTOJ LIMFNOG SISTEMA

Šta je Limfni sistem?

Limfni sistem je put kojim tečnosti iz međućelijskog prostora otiću u krv. Ovaj sistem je jedan od glavnih puteva pomoću kojeg se hranjive materije apsorbuju iz digestivnog sistema. Dok limfa prolazi kroz limfne čvorove, uklanjaju se i uništavaju bakterije i druge štetne čestice, koje su dospjele u limfu. Pored toga, limfni čvorovi igraju presudnu ulogu kada je u pitanju ukupan imunitet organizma, jer se u njima stvaraju nove ćelije imunog sistema.

Limfni sistem je ključ zdravlja i ljepote. Međutim, iako ovaj sistem ima krucijalnu važnost većina ljudi je ne prepoznaje i ne pridaje značaj istom.  Limfni sistem je naš „ugrađeni“ sanitarni centar, vodovod koji odvodi i filtrira otrovne otpadne materije iz svake ćelije, tkiva i organa.

Upija masti i vitamine rastvorljive u mastima iz digestivnog trakta i dostavlja ih do svih ćelija našeg organizma. Ovaj sistem je bitan dio imunološkog sistema koji održava nivo tečnosti i bori se protiv infekcija.

Za sve ove funkcije koje obavlja limfni sistem, njemu je potrebna naša pomoć kako bi pomjerio tečnost kroz tijelo, jer nema automatsku pumpu poput srca koje pokreće krv u cirkulatornom sistemu.

Kako bi pomogli ovom jako važnom sistemu, važno je voditi zdrav način života. Svjesni smo da je to jako teško ispuniti, u potpunosti, s obzirom na brz stil života i obaveze koje svakodnevno imamo. Zbog toga najbolje rješenje za pokretanje limfnog sistema jeste aparaturna limfna drenaža.

Od čega je izgrađen limfni sistem?

Limfni sistem je izgrađen od:
  • Limfnih kapilara ili sudova koji imaju funkciju usmjeravanja toka limfe pomoću brojnih zalisaka koji se nalaze unutar samih sudova,

  • Limfnih žlijezda kojima je uloga filtiranje limfe od štetnih supstanci, te uloga da limfu prebacuju u venski krvotok putem kojeg ona stiže do organa i

  • Limfnih organa koje čine limfni čvorići, krajnici, timus, slezena.

Šta je zastoj limfe i kako ga prepoznati?

Limfne žile su vrlo tanke, a za pritisak koji gura tečnost prema srcu koriste energiju rada mišića, pulsaciju arterija i pritisak na tijelo predmetima izvan tijela. U nekim slučajevima može doći do većeg ili manjeg zastoja u proticanju limfe. Manji zastoj limfe se događa svakodnevno, pri dužem stajanju zbog slie gravitacije.

Veći i kompleksniji zastoji limfe događaju se nakon nekih operativnih zahvata ili bolesti. Karakterišu se velikim i jasno vidljivim otokom na ekstremitetima koji su tvrdi na dodir.

Zastoj limfe jedan je od glavnih faktora koji dovode do infekcija, upala i bolesti. Kada dođe do zastoja limfe, ćelije postaju toksične same po sebe i zbog toga možemo reći da limfa postaje “septička jama”, što kao krajnji rezultat ima stalni umor, otekline, infekcije, bolesti i druge simptome (vidi tekst u nastavku). Ove posljedice mogu nastati zbog sjedilačkog načina života, odnosno loše ishrane i stila života. Zbog toga je jako važno napraviti poboljšanje i promjene u načinu života kako bi se naš limfni sistem aktivirao i radio efikasno.

Znakovi koji ukazuju na zastoj limfnog sistema

  • Zatvor,

  • Nemogućnost gubitka kilograma,

  • Usporena funkcija crijeva,

  • Glavobolja,

  • Zaboravljanje,

  • Manjak energije,

  • Oticanje limfnih čvorića,

  • Jutarnja bol,

  • Oticanje ekstremiteta,

  • Pritisak u kičmenom dijelu,

  • Bol u grudima,

  • Ponavljajuće upale grla,

  • Pucketanje u ušima,

  • Nemogućnost borbe protiv infekcije,

  • Svrab kože,

  • Suha koža sklona aknama.

Kakva je veza između zastoja limfe, debljine i celulita?

Dok krvni sudovi regulišu protok krvi samostalno (skupljaju se i šire u zavisnosti od trenutnih potreba tkiva kroz koje prolaze) limfni sistem nema tu sposobnost, i u idealnim uslovima to i nije potrebno organizmu. Međutim, povećan pritisak na kapilare uzrokovane masnim naslagama i/ili dugotrajnim sjedenjem, povećava se propustljivost kapilara i povećava se količina međućelijske tečnosti u tkivu, koja se uz uobičajni limfni protok (za novonastale uslove nedovoljan), zadržava u vidu otoka, koji dodatno komprimira krvne sudove, pa su oni još propustljiviji, te pritisak na vezivo čini vezivna vlakna debljima te tako započinje začarani krug čiji je konačan ishod celulit.

Šta je limfna drenaža?

Limfna drenaža je vrlo učinkovita metoda kojom poboljšavamo mikrocirulaciju, stimuliramo metabolizam i limfni sistem te ubrzamo izlučivanje otpadnih materija. Debljina i celulit su poseban medicinski i kozmetički problem savremenog svijeta koji se uz sve ostale metode tretiraju i limfnom drenažom. Na taj način uklanja se višak tečnosti iz tkiva što je prvi korak u borbi protiv celulita. Pored toga, limfna drenaža pozitivno utiče i na izgled kože.

U slučaju tretmana debljine i celulita uz limfnu drenažu potrebno je prilagoditi ishranu i ustanoviti sistem svakodnevne fizičke aktivnosti (trening ili šetnja) kako bi se smanjila količina masnog tkiva, a povećala mišićna masa što omogućava normalan i stalan protok limfe.

Detox limfnog sistema

Aktivan rad limfnog sistema pomoći će vam da smanjite toksično opterećenje tijela, povećate cirkulaciju kao i da revitalizirate vaše zdravlje. U nastavku pogledajte na koji način možete pokrenuti vaš limfni sistem i riješiti se toksina.

  1. Duboko disanje pomoći će pri kretanju limfe,

  2. Hidratacija- dehidratacija je čest razlog zastoja limfe,

  3. Šetnja,

  4. Joga,

  5. Limfna drenaža,

  6. Sauna.